Нора-Друк, незалежне видавництво сучасної літератури

Украина онлайн

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Лариса Денисенко: «Коли читаю рішення КСУ, мені буває соромно» PDF Друк e-mail
Написав Юлія Шешуряк   
Понеділок, 16 січня 2012, 22:03

Джерело: ЮрЛіга

В рубриці Юр.Weekend адвокат і письменниця Лариса Денисенко розповіла сайту ЮРЛІГА про свої літературні уподобання, поєднанні письменницької діяльності та юридичної практики, книгах про юристів і для юристів.

Лариса, як Вам вдається поєднувати активну письменницьку діяльність і адвокатську практику?
Знаєте, це не важче, ніж розфарбувати двома кольорами коло. Двох фарб буває достатньо для життя, буває недостатньо, тоді ми розширюємо палітру або взагалі користуємося тільки одним кольором: білим, чорним, червоним або зеленим. Ось дайте дитині червону і помаранчеву фарби - і ви побачите, як вона здорово фарбуватиме коло, до речі, цікаво спостерігати за цим, тому що стикаєшся з несподіваними рішеннями. Але діти зволікати не будуть, тому що вони сміливіше і цікавіше дорослих. Це я до того, що потрібно відпустити себе, прислухатися, постаратися зрозуміти, і тоді не важко поєднувати різного роду діяльності. Мені в дитинстві не важко було грати в теніс і на фортепіано, тільки коли це стало набридати, я задумалася, а не кинути? Але в підсумку придумала собі ще одне нове заняття.

 

Що на першому місці - юриспруденція чи література? Писати книги для Вас - це більше ніж хобі?
Гармонія. Мені хочеться відчувати себе добре. Якщо я з якоїсь причини нервую, або щось не до кінця виходить, або не так, як я хочу, - в юриспруденції або літератури, я знаходжу компенсацію в іншому занятті. Мені повинно бути цікаво. Коли інтерес пропадає - я тримаюся на почутті обов'язку чи відповідальності, паралельно думаючи, як знову чимось зацікавитися, поки це виходить. Якщо виходити перестане - я кину або право, або письменство, і знайду собі інше заняття. У будь-якому разі, дуже люблю спостерігати, думати, грати буквами і словами, це мені ніколи не набридає, і цьому можна знайти застосування в тій мірі, щоб бути щасливим у професії.

Чи приносять дохід  від продажу Ваших книг прибуток на рівні з юридичною практикою? Чи не було думок кинути її і зайнятися виключно письменництвом?
Ні, не приносять. Постійно доводиться займатися чимось ще, іноді мене це втомлює, але частіше - подобається, тому що я не застоювалася, а для моєї психіки найкращими ліками є рух і досить швидкий темп. Знаєте, адже професійні симбіози допомагають створювати щось ще. Цього року доповненнями до журналу «Право України» повинні вийти перші номери нових видань з прав людини для малюків і підлітків, «Правобукварік» і «Абетка Права», головним редактором яких я є. Якщо б я не була юристом, який вміє писати книжки для дорослих та дітей, навряд чи мені довелося б займатися цим захоплюючим справою. Я дуже сподіваюся, що журнали вийдуть кумедними, оригінальними, інформативними і потрібними дітям.

У Вашому особистому рейтингу - яку книгу Ви б назвали Вашим відкриттям 2011 року?
З українських книг, це, мабуть, «Хронос» Тараса Антиповича і «Дочекатися музики» Валентина Сильвестрова, із зарубіжної літератури - «Хлопчик у смугастій піжамі» Джона Бойна і «Квітнева відьма» Майгулль Аксельссон.

Вичитаєте паперові книги або більше подобається електронна «читалка», аудіокниги?
Я - старовір і люблю паперові книги, мені подобається торкатися сторінок, погладжувати обкладинку, відчувати, як книжка мурчить на колінах практично також, як мій французький бульдог. До того ж у мене поганий зір, чутливі очі, тому з паперовими книгами мені комфортніше. Але електронної читалкою дуже зручно користуватися, особливо у відпустці, вона дозволяє не забивати валізу книжками, як це зазвичай зі мною відбувається.

Якщо необхідно працювати над позовом, наприклад, або займатися іншою юридичною роботою, а при цьому дуже хочеться продовжити писати чергову книгу, - як Ви робите?
Ось дієтологи зазвичай радять - слухайте свій організм. Я і слухаю. Хочеться писати - пишу, треба працювати - працюю. Практично як тварина:) Але, ви помітили гру дієслів: «хочеться» і «треба»? Вони видають мене з головою. З іншого боку, в мені немає такої письменницької пристрасті, що потрібно кидати все - і писати, писати, писати. Можна записати щось особливо смачне в блокноті і спокійно продовжувати працювати.

Чи багато книг Ви читаєте? Чи не заважає це займатися власною творчістю? Адже образи та ідеї з чужих книг можуть несвідомо перекочувати у Ваші.
Я постійно читаю. Мені точно не заважає, навпаки, часом читаєш щось - і незрозуміло як починається вимальовуватися новий сюжет чи новий герой, відштовхуючись від слова, прочитаного мною в книжці. І мені дуже приємно бачити, що у когось з колег, які пишуть в різних точках земної кулі, стиль, почуття гумору, ідеї чимось схожі з моїми, радісно усвідомлювати, що десь живуть і творять люди, яких ти вже можеш назвати своїми друзями, тому що ви схожі. Хоча, ймовірно, це ілюзія, але приємна.

Наскільки цікаво буває читати юридичні документи? Чи знаходите Ви в них натхнення?
Залежить від настрою. Іноді я починаю ненавидіти всю вітчизняну юридичну науку, коли читаю рішення, припустимо, Конституційного Суду України. Мені буває соромно і гидко. А, часом, я просто сміюся до сліз, бо намагаюся зрозуміти, як до цього можна було додуматися, і вимальовуються кумедні герої.

Чи є у Вас книги про юристів (або літературні герої-юристи)? Якщо ні, то чи плануєте написати?
Насправді, я уникала у своїй творчості і юридичних тим і героїв-юристів. Причому свідомо. Хіба що «Корпорація ідіотів» відрізняється тим, що музою цього роману можна назвати державну службу. Але в моєму новому романі «Моє життя: від померло до загибла діда» (сподіваюся, він вийде в цьому році) цілий сонм юристів: головна героїня, її батько, два її екс-бойфренди. Мабуть, захотілося поговорити трохи про юридичних асоціаціях, освіта та судах. Правда, на прикладах німецької юридичної школи.

Чи багато у світі художньої літератури, присвяченої юридичної тематики? Які книги на цю тему найбільш яскраві і входять до категорії must read?
Достатньо. Втім, як і письменників-юристів. З найбільш відомих, це, напевно, Джон Грішем, багато його книги відомі і екранізовані. Із задоволенням пораджу сатиричну книгу Крістофера Баклі «Верховні судоми» про перетин телебачення і права, забавна штучка. Звичайно ж, «Убити пересмішника» Харпер Лі, «Процес» Франца Кафки, «Нескінченний план» Ізабель Альєнде, «Шалені гроші» Йенса Лапідуса, масово-популярні «Гнів ангелів» Сідні Шелдона і «Відплата» Джилліан Хофман, «Клубок змій» Франсуа Моріака, а також дві книги відомого німецького юриста-вченого Бернхарда Шлінка - «Читець» і «Повернення».

А яку літературу порекомендували б читати юристам? Можливо, біографії відомих адвокатів, історичні дослідження з описом відомих процесів?
Я дуже люблю читати судові мови. Колись мені в руки потрапило букіністичні видання Baets de Hermann «Мистецтво судової промови. Лекції, читані в Гентський конференції молодих адвокатів за 1912 рік ». Я і зараз із задоволенням гортаю і перечитую. Втім, я - людина з упередженнями, що читає постійно, та ще й пише, тому мені здається, що просто треба читати. Навіть не для того, щоб бути відмінним юристом, а для того, щоб бути гарною людиною. Другого досягти важче і важливіше, на мій погляд.

Розмовляла Юлія Шешуряк, журналіст порталу ЮРЛІГА.